Co to są kalorie i jak obliczyć ile kcal potrzebuje mój organizm do funkcjonowania w ciągu doby?


Co to są kalorie i jak obliczyć ile kcal potrzebuje mój organizm do funkcjonowania w ciągu doby?

Co to są kalorie?

Kaloriami określamy ilość energii jaką organizm może przyswoić po spożyciu danego

produktu. Energię z tych produktów organizm wykorzystuje do mnóstwa procesów metabolicznych.

W szczególności do utrzymania wszystkich funkcji życiowych, dlatego nie powinniśmy dodawać lub odejmować za dużej ilości kcal na raz.

Kiedyś modne i popularne było radykalne obcinanie kalorii do 1000 czy 1200 kcal, tylko czy jest to zdrowe i bezpieczne?

Spożywając tak małą ilość kcal tracimy na wadze więcej, owszem. Jednak dzieje się tak, ponieważ tracąc tkankę tłuszczową tracimy także mięśnie w wyniku czego, nasze ciało stopniowo słabnie, u Kobiet często cierpi gospodarka hormonalna poprzez nieumiejętne odejmowanie makroskładników w tym przypadku zbyt mocne obniżenie poziomu spożycia zdrowych tłuszczy, które odpowiadają za gospodarkę hormonalną w wyniku tego, zatrzymuję się cykl miesiączkowania co prowadzi do pogorszenia nastroju oraz szeregu innych zmian w organizmie kobiety.

Dla naszego zdrowia powinnyśmy podejść do tego z rozsądkiem, waga nie urosła nam z dnia na dzień, lecz był to proces i konsekwencje dłuższego okresu zaniedbywania naszego organizmu. Więc nie oczekujmy, że nagle w cudownych okolicznościach w przeciągu miesiąca stracimy 15 kilogramów nadwagi, które hodowaliśmy przez 7 lat.

Będzie to proces, w którym pracować będziemy przede wszystkim umysłem nad wprowadzeniem dyscypliny aby trwać w nowych nawykach.

Nie jest to łatwy proces, ale uważam, że warto poświęcić kilka lub kilkanaście najbliższych miesięcy, żeby w następstwie LATAMI cieszyć się zdrowiem.

Rozwiązanie na chwile słabości: Powinieneś mieć ustalony cel do którego dążysz. Zauważ, że kiedy planujesz kupić nowy samochód czy odkładasz na coś nowego, znacznie trudniej jest wydać pieniądze na nowe ciuchy, Fast-foody czy inne zbędne rzeczy. Dlatego powinieneś mieć swój cel przed oczami, żeby pamiętać po co to robisz, to pomoże Ci odłożyć na półkę słodycze i odmówić sobie chwilę przyjemności wizją smutnej przyszłości

Jak obliczyć ile kcal mój organizm potrzebuje w ciągu doby?

Logując się na mojej stronie lub aplikacji możesz sprawdzić swoje zapotrzebowanie, wystarczy tylko uzupełnić formularz swoimi danymi i gotowe.

Rejestracja jest darmowa.

Na stronie i aplikacji możesz także sprawdzać swoje BMI oraz postępy Twojej diety poprzez wykresy.

Link: www.catering-pochwala.com

Jednak, kiedy chcesz nauczyć się to liczyć samodzielnie najprostszą metodą moim zadaniem na obliczenie potrzebnych nam kcal w ciągu dnia jest wzór Harrisa i Benedicta.

Zanim jednak podam Ci wzory do obliczania kcal, wytłumaczę po co to liczyć.

Wiele razy spotkałem się, że ktoś w poniedziałek ma wagę +2kg, we wtorek straci te 2kg, w środę ma już -1kg po czym w czwartek znowu +0,5/+1kg.

Widziałem zdziwienie na twarzach tych osób i takie wręcz rozczarowanie sobą związane z brakiem zrozumienia tego systemu.

Tylko w jaki sposób waga miałaby regularnie spadać lub regularnie rosnąć, kiedy organizm raz dostaje mniej jedzenia a raz więcej?

Powinieneś sobie uświadomić to, że organizm część energii z pożywienia magazynuje i na wynik na wadze zbiera się mnóstwo współczynników takich jak:

-spożycie wody w ciągu dnia,

-spożycie soli w ciągu dnia,

-spożycie kcal w ciągu dnia,

-poziom stresu w ciągu dnia (czym wyższy poziom stresu tym gorsza sylwetka),

-rodzaj oraz IG węglowodanów, które zjesz w ciągu dnia.

Teraz wyobraź sobie, że Twój organizm jest jak samochód, tankujesz 40 litrów paliwa, zwiększa się waga pojazdu, jeździsz nim przez cały dzień, zużyłeś 20 litrów paliwa.

Kolejnego dnia rano waga całego samochodu będzie wynosić o 20 litrów mniej. Następnie kolejnego dnia, tankujesz znowu 40 litrów, tym razem nie używasz samochodu, wybierasz rower.

Nie spaliłeś paliwa, które nalałeś do zbiornika i samochód będzie cięższy, aż znowu zaczniesz nim jeździć i palić to paliwo.

Podobnie jest z naszym ciałem, skąd Twoje zdziwienie, kiedy jednego dnia zjadasz 1700 kcal, kolejnego dnia zjesz 2000kcal, następnego 1400kcal a przychodzi weekend i zjadasz 2700 kcal i 2900 kcal i zamiast waga spadać mimo aktywnego tygodnia i trzymania diety, waga stoi w miejscu lub idzie znowu do góry. Dlatego w ciągu dnia powinniśmy sprawdzać i zapisywać ile kcal spożyliśmy oraz spożywać tyle wody, ile nasz organizm potrzebuje każdego dnia aby mieć łatwość w monitorowaniu i zmianie naszej wagi.

Każdy makroskładnik ma przypisaną wartość kcal:

- 1 g błonnika dostarcza ok. 2 kcal,

- 1 g białka dostarcza ok. 4 kcal,

- 1 g węglowodanów dostarcza ok. 4 kcal,

- 1 g tłuszczy dostarcza ok. 9 kcal.